Ламінат - це скорочене професійне найменування підлогового покриття. Він буває не лише "під дерево" (береза, дуб, вишня, клен, горіх, бук, олива і так далі), але і "під мармур", "під граніт", "під плитку". Це покриття також здатне імітувати металеві поверхні.

Ламінат є збірним підлоговим покриттям з безлічі пластин (дощок), які утворюють підлогу за допомогою з'єднання між собою.

Сучасний ламінат кладеться без клею. Буває ще і клейовий ламінат. Він коштує дешевше, вважається більш вологостійким, але його укладання спричиняє додаткові витрати, пов'язані з купівлею клею і оплатою роботи професійних укладальників. Пластини ламінату просто з'єднуються між собою за допомогою спеціальних замків на кожній з них. Існує два типи з'єднань : Click і Lock. Click - це замки, що замикаються, а Lock - забивні. Основна перевага замку типу Click в тому, що вірогідність ушкодження дощок при складанні такого ламінату украй мала.

Ключовою перевагою ламінату є його багатошарова структура, де кожен шар виконує власну функцію. Зазвичай дошка ламінату складається з чотирьох шарів:

 1. Основа (плита основи), що складається з деревоволокнистого масиву високої щільності (650-1000 кг/куб.м). Буває двох типів - дереволокниста плита (HDF) і деревоволокниста плита середньої щільності (MDF)
 2. Стабілізуючий шар.
 3. Декоративний шар (плівка, що ламінує)
 4. Захисний шар (смоли меламінів або синтетичні).

Ламінат, по суті будучи деревним підлоговим покриттям, схильний до згубного впливу вологи. Тому, як правило, під нього кладеться пароізоляційна плівка (герметично склеєний поліетилен). Укладання ламінату дуже вимогливо до рівності підлоги - допускається перепад не більше 2 мм на 1 кв.м. Тому заздалегість потурбуйтесь про якість стяжки, та вирівняйте її при потребі.

Серед відомих і надійних виробників - німецькі фірми Aberhof, Kronotex, Ritter, Tarkett, Terhurne, Witex, шведська Pergo, бельгійська Quick Step, французькі Alsapan, Class Floor, швейцарська Kronoswiss, американська Strong Step та ін.

Класи використання ламінату

Для єдиної оцінки якості цього покриття в 1999 р. були введені спеціальні норми, затверджені Європейською Асоціацією виробників ламінованих підлог. Європейські норми затвердили класифікацію ламінату залежно від зносостійкості. За результатами тестів привласнюється клас експлуатації.

Клас експлуатації означає, скільки часу ламінат зберігатиме свій зовнішній вигляд при різних видах навантажень і шкідливої дії. Існує європейська норма (EN 13329), яка включає 18 тестів, після проведення яких ламінату привласнюється той або інший клас. Ця норма формує дві великі групи підлогових ламінованих покриттів, - ламінат комерційної експлуатації і ламінат домашнього використання. Раніше в Україні основним критерієм для визначення класу застосування вважався тест на зносостійкість, при проведенні якого використовувався спеціальний пристрій з шліфувальним кругом. Результати виражалися в кількостях оборотів, які для зручності були поділені на шість груп (класів) зносостійкості ламінату, - 21, 22, 23, 31, 32, 33.

Отже що означають ці цифри? Ламінат 21-го класу придатний для житла з легким навантаженням на пдлогу, 22-го класу - з середнім, 23-го класу - з високим. 31-й, 32-й і 33-й класи відносять до комерційного ламінату, які витримують навантаження, характерні для громадських приміщень. 21-й, 22-й, 23-й класи ламінату були популярні в Україні на початку 2000-х рр., але сьогодні вони зняті з виробництва, тому у магазинах присутні тільки 31,32,33 класи для комерційних приміщень.

Сьогодні для визначення класу ламінат тестують за сімома параметрами: зносостійкість, опір втискуванню, стійкість до забруднення, стійкість до сигарети що тліє, стійкість до дії меблів що пересуваються, стійкість до дії меблів, що пересуваються на роликах та вологостійкість.

Після випробувань ламінату привласнюють клас на підставі найнижчого результату тесту. Якщо, наприклад, за результатами шести тестів ламінат потрапляє в 33-й клас, а по одному - в 21-ій, то йому буде присвоєний 21-й клас застосування.

31-й клас ламінату припускає експлуатацію підлоги в комерційних приміщеннях із слабким навантаженням. Термін служби - 2-3 роки. У домашніх умовах може пролежати 10-12 років.

32-й клас припускає експлуатацію підлоги в комерційних приміщеннях з середнім навантаженням. Термін служби підлоги складає 3-5 років. У домашніх умовах - 12-15 років. Саме цей клас вважається оптимальним незалежно від місця застосування.

33-й клас припускає експлуатацію підлоги в комерційних приміщеннях з інтенсивним навантаженням. Термін служби - близько 5-6 років. У домашніх умовах - 15-20 років. Деякі виробники дають довічну гарантію на цей клас ламінату.

34-й клас експлуатації призначений для навантаження, вище інтенсивного. Використовується, наприклад, в автосалонах, аеропортах, на вокзалах. Термін служби 7-15 років. У домашніх умовах може пролежати до 30 років і більше.

На відміну від дерев'яного паркету, ламінат, не потребує циклювання, шліфування і покриття лаком. Він не вигорає на сонці. Будь-які плями видаляються, наприклад, за допомогою ацетону. Не будучи абсолютно натуральним матеріалом, ламінат дуже екологічний, він не виділяє шкідливі для організму людини речовини. Це кращий вибір покриття для людей з схильністю до алергічних захворювань. По суті ламінат - це паперова основа в міцній обгортці, і волога для нього згубна тільки з боків. Найбільш шкідлива для нього гаряча вода. Сучасний високоякісний ламінат має захист від проникнення вологи, але тривалої дії води не витримає жодна дерев'яна підлога. При монтажі ламінату, особливо в приміщеннях, де часто робиться прибирання (коридор, кухня) рекомендується використовувати спеціальний герметик для замків. Він не склеює пластини між собою, але в той же час добре захищає від проникнення волооги.

Критерії вибору ламінату

Даючи відповідь на питання, як вибрати ламінат, слід керуватися наступними основними критеріями:

 1. Клас. Безпосередньо впливає на ціноутворення. Ламінат 32-33-го класу стійкіший до точкових навантажень (каблуки-шпильки, кігті тварин) і стирання.
 2. Вологостійка обробка. Багато виробників до цього дня удосконалюють технології підвищення водостійкості ламінату. Цей параметр особливо актуальний при покритті підлоги в приміщеннях з підвищеною вологістю.
 3. Товщина дошки. Стандарт 8 мм і більше. Проте зустрічається ламінат і з товщиною 6-7 мм, який дешевше. При цьому продукція може бути одного класу зносостійкості і такої ж якості.
 4. Місце виробництва. Безпосередньо впливає на ціну. Для виготовлення якісного ламінату потрібні дорогі процеси і матеріали, а також дотримання міжнародних стандартів. Ціна на ламінат, вироблений в країнах ЄС або США, помітно вище виробленого в Україні.
 5. Бренд. Тут потрібно відмітити, що деякі маловідомі виробники іноді створюють ламінат, що не поступається за своїми характеристиками відомим брендам.
 6. Дизайн. Об'ємна структура натурального дерева і вид натуральної дощатої підлоги для вас може бути визначальним критерієм.

Загальні поради покупцям

 1. Зверніть увагу на гарантійний термін експлуатації. У надійних виробників він складає понад 20 років.
 2. При купівлі слід обов'язково поцікавитися, який у ламінату захисний шар. Деякі його види мають недостатню вологостійкість. У пластин середньої якості від тривалого зіткнення з водою порушується геометрія. Практика показує, що ламінат високого класу (32-й, 33-й), може без наслідків витримати зіткнення з водою впродовж декількох годин.
 3. Не купуйте найдешевший ламінат. Адже підлогу ви укладаєте на довгі роки вперед, або навіть на все життя. Доцільніше один раз купити ламінат вищого класу, ніж той, що в два рази дешевше, і через деякий час знову витрачати гроші.
 4. При виборі кольору і типу покриття, слід представити, як він поєднуватиметься з кольором і типом покриття стін і стелі в приміщенні.
 5. Купуйте упаковки ламінату з невеликим запасом, а не "з точністю до однієї дошки". В ході установки 1-2 дошки можна випадково зіпсувати. Для стандартного укладання достаннім запасом буде 5% від площі кімнати, а от для укладання по діагоналі мінімум 15%
 6. Оцініть, який ціновий клас ламінату вам найбільше підходить. Виробник ламінату Преміум-класу часто надає довічну гарантію. Ряд ламінату вищого класу вже на виробництві оснащують вбудованою підкладкою, якіснішими замками. Кожну дошку, наприклад, обмазують воском, підвищуючи тим самим його вологостійкість.
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com